piątek, 6 grudnia 2013

[iran] Jazd - Meczet piątkowy i Stare Miasto. Iran w odcinkach cz. XVII.

28-30 września 2013.
Jazd - Meczet piątkowy i Stare Miasto. Iran w odcinkach cz. XVII.

W islamie, w języku arabskim, istnieją dwa pojęcia odnoszące się do meczetu: masdżid i dżami. Masdżid, oznacza miejsce w któej oddaje się cześć Bogu. Zaś dżami to przede wszystkim budowla służąca przede wszystkim do zgromadzeń muzułmanów na piątkową modlitwę. Każdy dom modlitwy, niezależnie od rozmiarów, może służyć jako masdżid. Natomiast dżami, czyli – najogólniej mówiąc – meczet piątkowy gromadzi wiernych nie tylko na modlitwę, ale także na wysłuchanie szczególnego piątkowego kazania (chutby). W przekonaniu wielu muzułmanów ten rodzaj meczetu powinien istnieć w każdym mieście, z racji jego symbolicznej (i często politycznej) funkcji. Współcześnie różnica pomiędzy obydwoma typami nie jest już tak wyraźna jak w przeszłości.
Stąd meczet piątkowy to największy i główny meczet w mieście. W Jazd stoi od XV wieku. Jego portal wejściowy uchodzi za największy w całym Iranie. Wyrastające z niego dwa minarety sięgają aż do 47 metra.



Portal wejściowy jest wyłożony płytkami ceramicznymi, pełnymi  motywów roślinnych i kaligraficznych.  Z nieodzownym turkusem i błękitem.




Przed wejściem niewielki basen z wodą.




Meczet jest dość surowy w wyglądzie. 




Z wewnętrznego dziedzińca wchodzimy do dużej sali modlitewnej.

\
Ciekawostką są swastyki umieszczone pod kopułą. To oczywiście wpływ wielkiego kulturowego sąsiada, Indii, gdziejest to bardzo powszechny symbol oznaczający szczęscie i pomyślność.



Wszędzie te turkusy.


Wokół meczetu rozciąga się Stare Miasto. Wpisane na listę UNESCO, uważane za jedno z najstarszych miast na świecie. Zbudowane z gliny, o nieskiej zabudowie, pełne wąskich i krętych uliczek. Fanstastyczny labirynt w któym należy się zgubić i chodzić od zaułku do zakrętu.






Niemalże każdy dom posiada specjalne wieże zwane badgir. To nic innego jak naturalna klimatyzacja. W lecie w Yazd temperatury przekraczają 40 stopni, stąd miejscowi wymyślili takie proste i skuteczne rozwiązanie. Wieże rozplanowane są po obwodzie a ich liczba może wynosić od dwóch do sześciu. Powietrze, nawiewane przez wiatr z pustyni, wpada przez otwory i prowadzone są do sporego pomieszczenia, znajdującego się głęboko pod ziemią. Znajduje się tam zbiornik z wodą. Powietrze ochładza się i prowadzone jest do domu przez otwory wentylacyjne. 










Bardzo chcieliśmy znależć husajnię znajdującą się na starym mieście. To był chyba jedyny punkt obserwacyjny na okolicę. Błądzimy sobie po uliczkach. I zupełnie nieoczekiwanie na niego trafiamy. Jest co prawda zamkięty, ale zamiast kłódki jest kawałek drutu. Nie ma też żadnych barierek, schody z gliny trochę strome i obsypujące się od starości. Ale widok z góry warty tegoż.




Widać góry otaczające miasto i dziesiątki wież badgir.



Zaglądamy jeszcze wieczorem na chwilkę w te okolice. Meczet piątkowy pięknie podświetlony.


Obok znajduje się mauzoleum Sajeda Roknaddina. Stoi tu od 700 lat, jego kopułe widać niemalże z całęgo miasta. Obecnie wewnątrz trwają powolne prace renowacyjne.



1. Kaszan.
2. Abyaneh.
3. Esfahan. Wstęp.
4. Esfahan. Meczet Imama.
5. Esfahan. Plac Imama.
6. Esfahan. Meczet szejka Lotfollaha.
7. Esfahan. Bazar i okolice.
8. Esfahan. Meczet Piątkowy.
9. Esfahan. Katedra Vank.
10. Esfahan. Mosty.
11. Sziraz.
12. Sziraz. Meczet Hosseina.
13. Sziraz. Meczet Nasir-ol-Molk.
14. Persopolis.
15. Pustynia Lut. Kaluts.
16. Jazd.
17. Jazd. Meczet Piątkowy i Stare Miasto.
18. Meybod
19. Chak Chak
20. Kharanaq.
21. Qom.
22. Teheran.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz