Esfahan - Katedra Vank. Iran w odcinkach cz. IX.
W Esfahanie, po drugiej stronie rzeki, znajduje się dzielnica Dżolfa. Zamieszkuje tu od ponad 400 lat mniejszość ormiańska. W Iranie od zawsze żyła spora grupa Ormian, a to dlatego, że Imperium Perskie w swoich granicach władało terenami niegdyś należącymi do Armenii. Ormianie zamieszkiwali północno-zachodnie obszary kraju, graniczące z Turcją. Na początku XVI wielku szach Abbas I przeprowadził wielką deportację. Z uwagi na konfklikt z Turcją, zostali oni przesiedleni przede wszystkim nad wybrzeże Morza Kaspijskiego. Niewielka grupa trafila w okolice Shiraz. Zaś najbogatsi, głównie mieszkańcy miasta Dżolfa dostali tereny pod Esfahanem, leżące po drugiej stronie rzeki. Nazwali to miejsce, na pamiątkę miejsca skąd przyszli, Nowa Dżolfa. Szach w ten sposób miał bliżej siebie bogatych i wpływowych kupców jedwabiem, a tym głównie trudnili się zamożniejsi Ormianie.
Dziś w Esfachanie mieszka ich kilkanaście tysięcy. A w dzielnicy Dżolfa można znależć kilka kościołów. Pierwszy z nich, który odwiedziliśmy to kościół Betlejem ( Kelisa-ye Bethlehem ). Z zewnątrz dość skromny.
W środku półmrok, ciekawe malowidła naścienne.
Na głównym placu Dżolfy można zobaczyć ciekawy zegar słoneczny. Jak sprawdziliśmy, bardzo dokładny.
W końcu trafiamy do katedry Vank, najważniejszego kościóła dla wszystkich irańskich Ormian. Z zewnątrz też niepozorny.
A wewnątrz? Fantastyczny. Wykończenie ścian i kopuły na sposób islamski, czyli tysiące małych płytek. Można podziwiać wszelakie przedstawienia biblijne, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. No to może sobie pooglądajmy.
2. Abyaneh.
3. Esfahan. Wstęp.
4. Esfahan. Meczet Imama.
5. Esfahan. Plac Imama.
6. Esfahan. Meczet szejka Lotfollaha.
7. Esfahan. Bazar i okolice.
8. Esfahan. Meczet Piątkowy.
9. Esfahan. Katedra Vank.
10. Esfahan. Mosty.
11. Sziraz.
12. Sziraz. Meczet Hosseina.
13. Sziraz. Meczet Nasir-ol-Molk.
14. Persopolis.
15. Pustynia Lut. Kaluts.
16. Jazd.
17. Jazd. Meczet Piątkowy i Stare Miasto.
18. Meybod
19. Chak Chak
20. Kharanaq.
21. Qom.
22. Teheran.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz